Чим загрожує нестача вітаміну В12

12.10.2017 15:29 terrawoman.ua
Це вітамін-парадокс. У овочах і фруктах його немає. Потреба в нім наймінімальніша - не грами і навіть не міліграми (тисячна доля грама), а мікрограми (мільйонна доля грама) - 2-3 мкг. Але недолік його смертельний.Через дефіцит вітаміну В12 розвивається анемія, тобто недокрів'я. Через неї люди раніше помирали впродовж 2-5 років. Лікування не допомагало, і хворобу називали перниціозною (злоякісною) анемією. І реально ефективний препарат від неї знайшли в 1926 році американські медики. Але це був не вітамін В12, а сира печінка, в якій, як з'ясувалося через багато років, була дуже велика кількість вітаміну В12.

Так що цей вітамін можна було б назвати "вітаміном печінки". У 1934 році за відкриття і розробку цього "препарату" трьом американським медиками була присуджена Нобелівська премія. У номінації прямо так було і вказано: "за відкриття лікування печінкою (liver therapy) хворих анемією". І ні слова не було сказано про вітамін В12. Чому?

Сам вітамін в чистому вигляді виділили багато пізніше, в 1948 році. Він виявився кристалічним порошком червоного кольору. А його хімічну формулу і структуру розшифрувала тільки в 1956 році знаменитий хімік Дороті Ходжкін. У 1964-му вона отримала свою Нобелевську "за визначення за допомогою рентгенівських променів структур біологічно активних речовин". Премію дали по сукупності досліджень, вона розшифрувала багато чого, і серед іншого - "облаштування" вітаміну В12. Одного з найскладніших з хімічної точки зору вітамінів. У цьому він теж вітамін-парадокс. Але цей парадокс не останній.

Гра в цифри

В12 - останній восьмий вітамін з групи В. Чому ж тоді він називається В12, а не вітамін В8? Річ у тому, що в історії були вітаміни В4, В8, В10, В11 і ще декілька В з індексами більше 12-ти. Коли їх відкривали, то вважали вітамінами, але при подальшому вивченні вони такими не виявилися. Серед них є речовини корисні і не дуже, навіть токсичні. Деякі з цих колишніх вітамінів випускають у вигляді харчових добавок, і навіть як лікарські засоби. Але це тема окремої розмови, оскільки тепер вони не проходять по відомству вітамінів.

Не лише анемія

Недолік вітаміну В12 призводить не лише до анемії. Він украй важливий для нормальної роботи нервової системи. При його дефіциті виникають дегенеративні зміни мозку і нервів. Вітамін дуже важливий для синтезу ДНК - це матеріал, з якого складаються наші гени, і в нім записана уся спадкова інформація. При поділі кожної клітини ДНК подвоюється - створюється її додаткова копія, з якою інформація передається новій клітині. Цей процес нескінченний, поки організм живий. І для нього украй важливий вітамін В12.

Всюдисущий вітамін

Клітини, які швидко діляться і оновлюються, більше інших чутливі до дефіциту цього вітаміну. І анемія якраз з цим і пов'язана. Наш організм постійно робить мільйони еритроцитів, ці червоні кров'яні клітини містять гемоглобін, що переносить кисень по усьому організму.

Якщо гемоглобіну мало, це називається анемією. При такому стані нашим клітинам бракує кисню. Через нестачу вітаміну B12 виробництво еритроцитів падає, а разом з цим і зменшується загальна кількість гемоглобіну. Це і є В12-дефіцитна анемія.

Цей вітамін працює в кожній клітині нашого організму, і окрім цього потрібний ще для синтезу жирних кислот і вироблення енергії. Важливо, що частину своїх функцій він здійснює в парі з іншим вітаміном з групи В - з фолієвою кислотою.

Які ознаки анемії?

Анемії бувають не лише В12-дефіцитними, і для них усіх типові наступні симптоми:

бліда шкіра
слабкість, швидка стомлюваність, задишка при невеликому фізичному навантаженні
можливе зниження ваги
При В12-дефіцитній анемії додатково можуть бути:

Запалення язика (глосит) і порожнини рота (стоматит)
Діарея (пронос)

Ці ознаки пов'язані з поразкою слизової оболонки травного тракту, що теж страждає від недоліку вітаміну В12.

Важливо: Для точної постановки діагнозу дуже важливе детальне дослідження крові.

Симптоми враження нервової системи при дефіциті вітаміну В12

Депресія, проблеми з пам'яттю, швидке зниження розумової працездатності
Запаморочення
Серйозніші ознаки - зниження чутливості і колення в руках і ногах
Можлива невпевненість при ходьбі, похитування
Важливо: Усі ці симптоми, неспецифічні. Тобто, можуть бути і при інших захворюваннях. І тому, точно поставити діагноз може тільки лікар.

Де шукати вітамін В12?

У овочах, фруктах і ягодах його немає, рослини, як і люди, не синтезують вітамін В12. Його роблять тільки деякі бактерії, тварини їх поглинають, засвоюють вітамін, він накопичується у них в мускулатурі, особливо в печінці. Ми їмо тваринні продукти з цим вітаміном, і він так само накопичується в нашому організмі. Якщо людина стає строгим вегетаріанцем, постачання вітаміну припиняються, і він витрачається із запасів. Це може вистачити на декілька років (іноді до 10 років), але потім В12-дефіцитна анемія все одно розвинеться, якщо не приймати вітамін у вигляді препарату.

Головні джерела вітаміну В12

Печінка і м'ясо тварин і птаха (можуть містити вітаміну в 20 разів більше, ніж м'ясо)
Яловичина, телятина, свинина, ягнятина і м'ясо птиці
Риба, особливо пікша, і тунець
Молоко, йогурт і інші молочні продукти, сир
Яйця

Добова потреба організму у вітаміні В12

Дорослі і підлітки з 14 років 2,4 мкг
Вагітні жінки - 2,6 мкг
Годуючі матері - 2,8 мкг


Кому дефіцит вітаміну В12 загрожує в першу чергу?

Строгим вегетаріанцям
Людям з целіакією (непереносимість глютену) і запальними захворюваннями тонкого кишківника (тут цей вітамін всмоктується)
Людям з атрофічним гастритом або з видаленим шлунком (тут виробляється т.з. чинник Касла, важливий для засвоєння вітаміну В12)
Люди з хронічним алкоголізмом
Люди, котрі вживають наступні ліки (вони утрудняють засвоєння вітаміну В12) :


- метформін - застосовують в лікуванні цукрового діабету 2-го типу)

- інгібітори протонної помпи (омепразол, лансопразол, пантопразол і так далі) - широко використовуються в лікуванні виразкової хвороби

- блокатори Н2 рецепторів (циметидін, ранітидин, фамотидин і так далі) - теж використовуються в лікуванні виразкової хвороби

- деякі антибіотики.

Комментарии

Добавить комментарий